Jerzy Buzek przekazał dobrą wiadomość dla naszej branży ciepłowniczej: polskie ciepłownie mogą otrzymać dodatkową pulę bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w latach 2026–2030 r.
Nasze ciepłownictwo jest na początku drogi ku dekarbonizacji. Udział OZE w koncesjonowanym ciepłownictwie (systemy powyżej 5 MW) w 2022 r. sięgał 13 %. Lata zaniechań inwestycyjnych i rosnące obciążenia związane z wysoką emisyjnością naszej przestarzałej infrastruktury doprowadziły do trudnej sytuacji finansowej jednostek ciepłowniczych. Koncesją dla ciepłowni jest zwiększenie poziomu uprawnień przydzielanych im bezpłatnie.
Interwencja poselska
- Nasze firmy ciepłownicze są właśnie w kluczowym momencie tworzenia Planów Neutralności Klimatycznej, niezbędnych do otrzymania dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej. Jednocześnie docierały do mnie sygnały, że w toku tych prac pojawiają się istotne rozbieżności w rozumieniu niektórych zapisów dyrektywy ETS – stąd moja interpelacja, złożona w trybie pilnym, do Komisji Europejskiej- stwierdził Jerzy Buzek.
Korzystna interpretacja
- Cieszy mnie odpowiedź na nią Komisarza Hoekstry, który jednoznacznie potwierdził korzystny sposób przydzielania bezpłatnych uprawnień w ramach systemu ETS ciepłownictwu systemowemu. Dzięki temu dostanie ono dwa razy więcej pieniędzy na swoją ekologiczną modernizację w najbliższych latach. To bardzo dobra wiadomość dla wielu samorządów w Polsce, dla branży ciepłowniczej, a przede wszystkim – dla jej klientów, czyli 15 milionów Polek i Polaków. To też bowiem szansa na niższe rachunki za ciepło oraz czystsze, pozbawione smogu, powietrze - skonkludował europoseł.
Więcej na ten temat:
Dobre wieści z Brukseli dla polskiego ciepłownictwa. „Stanowisko komisarza przecina spekulacje”.
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek.